Fotowoltaika na dachu czy na gruncie? Wady i zalety naziemnej instalacji PV

Fotowoltaika na dachu czy fotowoltaika na gruncie

Gdzie najlepiej zamontować instalację fotowoltaiczną – na dachu czy na gruncie? Często pytają Ci, którzy dysponują wolną przestrzenią na przydomowej działce. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Warto je poznać zanim podejmiemy decyzję o tym, gdzie postawić naszą mikro elektrownię.

 

Stopień nasłonecznienia paneli fotowoltaicznych

Zastanawiając się, gdzie umiejscowić instalację fotowoltaiczną, aby była maksymalnie wydajna, a jednocześnie nie generowała dodatkowych kosztów, należy przeanalizować kilka czynników takich jak:

  1. Stopień nasłonecznienia i zacienienia terenu pod fotowoltaikę.
  2. Charakterystyka dachu oraz działki (wielkość działki, nachylenie i nośność dachu).
  3. Aspekty techniczne i finansowe (konieczne prace ziemne, stelaż pod panele PV itp.).
  4. Wygląd instalacji PV.

Najważniejsza jest ocena, gdzie – na dachu czy na gruncie – panele PV będą pracowały wydajniej. Instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje tym więcej prądu, im będzie bardziej nasłoneczniona. Dlatego optymalnie jest, gdy panele fotowoltaiczne skierowane są na południe pod kątem 30-40 stopni i nie ulegają zacienieniu w ciągu dnia.

 

Jaki grunt pod fotowoltaikę?

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie wymaga odpowiednio dużej, wolnej przestrzeni. To, jak dużo miejsca potrzebujemy zależy od mocy instalacji PV. Jeśli mamy niewielką działkę, a dodatkowo rośnie na niej bujna roślinność, co grozi zacienieniem paneli PV, to instalacja fotowoltaiczna na dachu może okazać się lepszym rozwiązaniem.

Z kolei, fotowoltaika na gruncie jest jedynym rozwiązaniem, jeśli powierzchnia dachu jest zbyt mała dla wymaganej liczby paneli fotowoltaicznych. Pamiętajmy, że większa liczba modułów PV oznacza większą produkcję energii i potencjalnie większe oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.

Decydując się na naziemną konstrukcję fotowoltaiczną musimy mieć pewność, że w najbliższych latach w pobliżu nie powstanie budynek czy inny wysoki obiekt mogący rzucać cień na moduły fotowoltaiczne. Zacienienie nawet części paneli PV może spowodować znaczący spadek wydajności naszej mikro elektrowni.

Montaż naziemnej instalacji fotowoltaicznej jest dobrą inwestycją, jeśli grunt nie jest zagospodarowany i po prostu się marnuje. Stawiając na nim konstrukcję fotowoltaiczną „zarobimy” na nim w postaci produkcji własnego prądu.

 

Konstrukcja naziemna pod panele fotowoltaiczne

Wybór sposobu zamocowania konstrukcji wspornej dla modułów fotowoltaicznych jest bardzo ważny. Źle dobrana metoda mocowania grozi przewróceniem się konstrukcji i uszkodzeniem paneli fotowoltaicznych. Decydując się na metodę mocowania konstrukcji bierze się pod uwagę:

  1. Rodzaj (nośność) podłoża.
  2. Typ paneli fotowoltaicznych.
  3. Wielkość instalacji PV.

Aby zamocować konstrukcję pod panele PV stosuje się najczęściej:

  1. Wbijanie konstrukcji montażowej w grunt.
  2. Zalewanie konstrukcji betonem.
  3. Mocowanie konstrukcji do podłoża za pomocą kotw.
  4. Mocowanie konstrukcji do podłoża za pomocą śrub.

Solidna konstrukcja montażowa powinna pozostać w dobrym stanie przez długie lata. Zwykle wykonana jest z cynkowanej stali i aluminium, więc nie rdzewieje i nie koroduje.

 

Zalety naziemnej instalacji fotowoltaicznej

Jeśli dysponujemy odpowiednio dużą, wolną przestrzenią pod instalację fotowoltaiczną i nie ma ryzyka zacienienia paneli PV, to na pewno warto rozważyć konstrukcję naziemną.

Zalety fotowoltaiki na gruncie:

  1. Naziemna konstrukcja montażowa daje możliwość optymalnego ułożenia paneli fotowoltaicznych. Instalator nie jest ograniczony wielkością czy pochyłością dachu, więc może skierować panele dokładnie na południe ustawiając je pod najbardziej pożądanym kątem nachylenia wobec gruntu. Dzięki temu panele PV maksymalnie wykorzystują nasłonecznienie produkując dużą ilość energii elektrycznej.
  2. Instalacja jest łatwo dostępna. Nie ma potrzeby wykonywania prac na wysokości, a wszelkie prace serwisowe mogą być wykonane szybko i sprawnie (panele PV znajdują się na wysokości ok. 70 cm).
  3. Panele fotowoltaiczne mają dobrą wentylację, dzięki czemu nawet w upalne dni wydajność instalacji utrzymuje się na dobrym poziomie.
  4. Nie obciążamy nadmiernie konstrukcji dachu budynku. A brak ograniczenia w postaci nośności dachu sprawia, że możemy dobrać solidną konstrukcję montażową, która nie tylko utrzyma wymaganą liczbę modułów PV, ale będzie także stabilna i trwała.

 

Wady fotowoltaiki na gruncie

Jeśli mamy i odpowiedni grunt i właściwy dach pod fotowoltaikę, wówczas warto rozważyć zalety oraz wady instalacji fotowoltaicznej naziemnej.

Główne niedogodności związane z fotowoltaiką na gruncie:

  1. Konstrukcja montażowa wraz z panelami fotowoltaicznymi zajmuje sporo miejsca.
  2. Montaż instalacji PV na gruncie wymaga wykonania prac ziemnych np. przekopów, demontażu kostki itp.
  3. Naziemna instalacja fotowoltaiczna jest narażona na akty wandalizmu ze względu na łatwy do niej dostęp.
  4. Należy regularnie przycinać rosnąca w pobliżu roślinność, aby nie zacieniała paneli PV.
  5. Naziemna instalacja PV może nie komponować się z otoczeniem budynku. Konstrukcja PV w najbliższym otoczeniu domu będzie mocno „rzucać się w oczy”.

 

Fotowoltaika na dachu budynku

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu jest popularnym rozwiązaniem. Obecne możliwości technologiczne pozwalają na wydajną pracę paneli PV zarówno na dachu spadzistym, jak i płaskim. W zależności od charakterystyki dachu stosuje się odpowiednią konstrukcję gwarantującą stabilność i optymalny kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych.

Jedynie w trzech przypadkach nie warto montować instalacji PV na dachu:

  1. Jedynym miejscem pod panele PV jest północna strona dachu.
  2. Dach jest regularnie zacieniany.
  3. Powierzchnia dachu jest zbyt mała, aby zmieścić pożądaną liczbę paneli PV.

W tych trzech przypadkach wydajność naszej instalacji PV może być zbyt mała, aby inwestycja była opłacalna.

Zalety fotowoltaiki na dachu budynku:

  1. Oszczędność przestrzeni na terenie działki czy ogrodu.
  2. Dobre nasłonecznienie.
  3. Ochrona instalacji przed kradzieżą i aktami wandalizmu.
  4. Estetyka wykonania, szczególnie w przypadku montażu paneli Full Black.

Dobry instalator montując panele PV na dachu budynku weźmie pod uwagę konstrukcję dachu oraz jego usytuowanie względem kierunków świata. Panele fotowoltaiczne będą pracowały z największą wydajnością, jeśli zostaną skierowane na południe i nachylone pod kątem 30-40 stopni. Gdy nie ma takiej możliwości, wówczas kieruje się je na wschód lub zachód, jednak nigdy na północ. Instalator układając panele PV musi wziąć pod uwagę także kominy, wywietrzniki oraz inne wystające elementy dachu.

 

Spytaj instalatora fotowoltaiki

Decyzja czy montować instalację fotowoltaiczną na dachu budynku czy na gruncie wymaga przeanalizowania wielu czynników, które mogą mieć istotny wpływ na wydajność, a tym samym opłacalność instalacji PV. Dlatego warto zwrócić się do profesjonalnej firmy fotowoltaicznej zajmującej się projektowaniem i montażem mikro elektrowni.

Instalator przeprowadzi dokładne oględziny dachu budynku oraz gruntu pod instalację PV. Na podstawie ich charakterystyki, a także potrzeb inwestora odnośnie wielkości produkcji prądu, doradzi, gdzie najlepiej umiejscowić nasza instalację fotowoltaiczną.

PVTEC fotowoltaika Tarnów wykonuje instalacje fotowoltaiczne zarówno na dachach budynków, jak i na gruncie. Projektujemy i montujemy także duże farmy fotowoltaiczne.

Jeśli spad dachu jest zbyt mały, wówczas panele PV są mocowane na konstrukcji systemowej, która umożliwia wyregulowanie odpowiedniego kąta ich nachylenia.

Jeśli masz pytania, gdzie i jak najlepiej zamontować instalację PV zapraszamy do kontaktu.

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

 

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

Skontakuj się z nami!

Pozostaw nam swoje dane kontaktowe a skontaktujemy się z Tobą aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania!

Twoje dane zostaną wykorzystane jedynie do kontaktu z naszej strony!