Finansowanie

Jak sfinansować inwestycję fotowoltaiczną?

Osoby prywatne oraz firmy, które decydują się na inwestycję fotowoltaiczną mogą skorzystać z różnych form finansowania takich jak kredyt bankowy, leasing, pożyczka oraz bezzwrotna dotacja w ramach programów unijnych, regionalnych i gminnych.

Poniżej przedstawiamy opcje finansowania dla osób fizycznych, podmiotów gospodarczych oraz rolników.

Kredyt bankowy na fotowoltaikę

Kredyty na uruchomienie instalacji fotowoltaicznej są udzielane zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom gospodarczym. Dobrze dobrany kredyt na fotowoltaikę niemal spłaca się sam, gdyż pieniądze zaoszczędzone na comiesięcznych rachunkach za prąd pokrywają ratę kredytu.

Eko-kredyt można uzyskać m.in w PKO BP, BOŚ, ING bank Śląski, PNB Paribas, Alior Bank, Santander Consumer bank oraz w niektórych bankach spółdzielczych.

Firma PVTEC współpracuje z bankiem PNB Paribas, który oferuje niskooprocentowany kredyt inwestycyjny „Zielona Energia”. Z kredytu mogą skorzystać podmioty prowadzące lub podejmujące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Maksymalny okres kredytowania wynosi 15 lat, istnieje również możliwość karencji w spłacie kapitału do 2 lat.

Kredyt inwestycyjny „Zielona Energia” oferuje stałą stopę oprocentowania, która wynosi RRSO 3,6% do 60 rat (5 lat) lub RRSO 4,2% do 120 rat (10 lat). Szczegóły dotyczące kredytu znajdziesz na stronie BNP Paribas lub bezpośrednio u przedstawiciela banku dzwoniąc na numer +48 662 286 848.

Jeśli skorzystasz z kredytu „Zielona Energia” to rata kredytu może być niższa niż kwota, którą płacisz co miesiąc za prąd dostarczany przez operatora sieci energetycznej. A po 8 latach zaczniesz oszczędzać „na czysto” na rachunkach za energię elektryczną.

Jak to działa?

Przykład: Instalacja fotowoltaiczna o mocy 6kWp wyprodukuje w ciągu roku około 6 000 kWh.

Oszczędzasz rocznie na energii elektrycznej – 3 600 zł
Oszczędzasz miesięcznie na energii elektrycznej – 300 zł

Koszt instalacji fotowoltaicznej – 25 000 zł
Wkład własny – 5 000 zł

Pożyczka w ramach kredytu Zielona Energia:
stała miesięczna rata – 281,25 zł x 96 (8 lat)

Leasingi na fotowoltaikę dla firm i rolników

Dla firm oraz rolników oprócz kredytów bankowych dostępne są także leasingi. W przypadku leasingu pieniądze zaoszczędzone na rachunkach za prąd pokrywają z nadwyżką raty leasingowe, które dodatkowo można wrzucić w koszty. Leasingu na instalację fotowoltaiczną udzielają banki komercyjne, m.in. PKO BP, Millenium czy Santander. Okres na jaki można otrzymać pieniądze w ramach leasingu operacyjnego/finansowego lub pożyczki leasingowej nie przekracza zwykle 8 lat. Warunki leasingu różnią się w zależności od banku.

Bezzwrotne dotacje

Koszty inwestycji fotowoltaicznej można obniżyć korzystając z bezzwrotnych dotacji oferowanych w ramach programów unijnych, gminnych i regionalnych. Programy te są skierowane głównie do osób fizycznych, które chcą produkować prąd na własne potrzeby. Właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych mogą skorzystać z dotacji w ramach programu „AgroEnergia”. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne programy dotacyjne.

PROGRAM „MÓJ PRĄD”

Do końca 2020 roku ogromnym powodzeniem cieszył się ogólnopolski program „Mój Prąd”, w ramach którego można było otrzymać bezzwrotne dofinansowanie do ukończonej instalacji fotowoltaicznej. Dotacja pokrywała do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji, jednak nie więcej niż 5 000 zł. Dofinansowanie mogła otrzymać osoba fizyczna, która produkowała prąd na własne potrzeby. Program „Mój Prąd” będzie kontynuowany w 2021 roku.

Dlatego już teraz warto zainwestować we własną „elektrownię” fotowoltaiczną, aby Twoja instalacja była gotowa, gdy rozpocznie się nabór wniosków w ramach programu.

Szczegóły na temat programu „Mój Prąd” znajdziesz na stronie https://mojprad.gov.pl/

Firma PVTEC pomaga uzyskać dotację w ramach tego programu. Zapraszamy do kontaktu.

Dowiedz się więcej

PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE”

„Czyste powietrze” to ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła oraz prace związane z termomodernizacją budynku. Program ma na celu wymianę starych i szkodliwych dla środowiska pieców na niskoemisyjne, nowoczesne źródła ogrzewania. Dodatkowo, można zamontować instalację fotowoltaiczną, dzięki której budynek mieszkalny stanie się jeszcze bardzie przyjazny środowisku naturalnemu.

Maksymalna kwota dotacji do przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną wynosi 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania. Co ważne, w ramach programu „Czyste powietrze” można otrzymać dotację dla przedsięwzięć rozpoczętych nawet 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Wnioski o dotację można składać on-line poprzez stronę internetową właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Szczegóły na temat programu „Czyste powietrze” znajdziesz na stronie http://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/

Dowiedz się więcej

PROGRAM „PROSUMENT 2”

W ramach programu „Prosument 2” można uzyskać dofinansowanie zakupu i montażu małych instalacji lub mikroinstalacji OZE na budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych. Program jest skierowany do osób fizycznych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Główne założenia programu to: dotacja w wysokości 15% lub 30% dofinansowania, oprocentowanie pożyczki/kredytu  1%, a maksymalny okres finansowania pożyczką /kredytem wynosi15 lat.

Szczegóły na temat programu „Prosument 2” znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dowiedz się więcej

PROGRAM „AGROENERGIA”

Program „AgroEnergia” wspiera inwestycje w odnawialne źródła energii, a jego beneficjentami mogą być właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych. Dofinansowaniu podlegają nowe instalacje fotowoltaiczne o mocy większej niż 10 kW oraz nie większej niż 50 kW. W ramach programu można uzyskać dotację w wysokości do 20% kosztów kwalifikowanych. Przedsięwzięcie może być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o dotację.

Szczegóły na temat programu „AgroEnergia” znajdziesz na stronie programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dowiedz się więcej

DOTACJE REGIONALNE I GMINNE

Dotacje na instalację fotowoltaiczną można uzyskać również w ramach regionalnych i gminnych programów. Około 80% gmin w Polsce uczestniczy w programie eliminacji gazów cieplarnianych, w którym przewidziano także dotacje na instalacje fotowoltaiczne. Wysokość dotacji na panele PV różni się w zależności od gminy. Aby dowiedzieć się jakie dofinansowanie do fotowoltaiki jest przyznawane w danym regionie należy udać się do lokalnego Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta.

Firma PVTEC pomaga uzyskać dotację przyznawaną przez Urząd Miasta Tarnów na uruchomienie mikroinstalacji OZE. Dofinansowanie można uzyskać na przedsięwzięcia fotowoltaiczne realizowane w Tarnowie. Maksymalna dotacja na zakup i montaż modułów fotowoltaicznych wynosi 6 000 zł.

Szczegóły dotacji do fotowoltaiki na terenie miasta Tarnów znajdziesz na stronie Urzędu Miasta Tarnów lub bezpośrednio w naszej firmie. Zapraszamy do kontaktu.

Dowiedz się więcej

Program „Energia Plus” dla przedsiębiorców

Celem programu „Energia Plus” jest zmniejszenie negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne. Program wspiera powstawanie nowych instalacji OZE, głównie instalacji fotowoltaicznych do 500kW. Dlatego program ten jest szczególnie polecany dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą znacznie zredukować koszty energii elektrycznej.

W ramach programu udzielana jest przedsiębiorcom pożyczka w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych, a okres pożyczki wynosi maksymalnie 20 lat. Można uzyskać umorzenie spłaty do 10% kwoty pożyczki.

Szczegóły na temat programu „Energia Plus” znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem programu „Energia Plus” jest zmniejszenie negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne. Program wspiera powstawanie nowych instalacji OZE, głównie instalacji fotowoltaicznych do 500kW. Dlatego program ten jest szczególnie polecany dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą znacznie zredukować koszty energii elektrycznej.

W ramach programu udzielana jest przedsiębiorcom pożyczka w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych, a okres pożyczki wynosi maksymalnie 20 lat. Można uzyskać umorzenie spłaty do 10% kwoty pożyczki.

Szczegóły na temat programu „Energia Plus” znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Skontakuj się z nami!

Pozostaw nam swoje dane kontaktowe a skontaktujemy się z Tobą aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania!

Twoje dane zostaną wykorzystane jedynie do kontaktu z naszej strony!