...

Jak wybrać firmę fotowoltaiczną, aby nie stracić pieniędzy i nerwów? Część 1.

Firma fotowoltaiczna

Planując inwestycję w fotowoltaikę warto poszukać sprawdzonego instalatora, który prawidłowo dobierze liczbę i moc modułów PV do potrzeb budynku oraz zamontuje instalację solarną zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Źle dobrane, nieprawidłowo podłączone lub słabej jakości urządzenia fotowoltaiczne spowodują, że instalacja będzie mało wydajna i niebezpieczna w użytkowaniu.

Jeśli zależy nam, aby mikroelektrownia działała efektywnie, przynosząc oczekiwane oszczędności na prądzie to warto skorzystać z poniższych rad jak wybrać solidną firmę fotowoltaiczną i nie dać się oszukać.

 

Jak znaleźć solidną firmę fotowoltaiczną?

Boom na fotowoltaikę sprawił, że na rynku pojawiło się wiele firm, które jeszcze do niedawna nie miały nic wspólnego z odnawialnymi źródłami energii. Pracownicy tych podmiotów zwykle nie posiadają odpowiedniego przygotowania teoretycznego i praktycznego.

Dlatego zanim podpiszemy umowę z firmą oferującą sprzedaż i montaż instalacji fotowoltaicznej warto:

  1. Porównać ofertę kilku firm fotowoltaicznych w naszej okolicy.
  2. Sprawdzić jak długo firma działa na rynku i jakie realizacje fotowoltaiczne ma na swoim koncie.
  3. Poprosić firmę o referencje.
  4. Sprawdzić czy instalatorzy firmy posiadają odpowiednie uprawnienia, najlepiej OZE UDT.
  5. Dokładnie zapoznać się z zakresem usług objętych umową na montaż instalacji PV.
  6. Poprosić o szczegółowy kosztorys usługi realizowanej w ramach umowy.
  7. Dowiedzieć się czy firma oferuje pomoc w uzyskaniu dotacji np. z programu „Mój Prąd”, serwis urządzeń fotowoltaicznych lub inne usługi dodatkowe.
  8. Jeśli planujemy montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii sprawdźmy czy instalatorzy firmy mają wiedzę i doświadczenie związane z doborem i podłączeniem akumulatora do fotowoltaiki.

Szukając profesjonalnej firmy fotowoltaicznej dobrze jest popytać sąsiadów lub znajomych, którzy produkują prąd na własne potrzeby od dłuższego już czasu. Jeśli są zadowoleni z działania instalacji PV i współpracy z firmą to warto skorzystać z ich rekomendacji. Wiele osób szuka firmy od fotowoltaiki przez internet. Na stronach firm można znaleźć opisy i zdjęcia dotychczasowych realizacji instalacji PV, rekomendacje i opinie klientów oraz informacje na temat firm i ich pracowników. Niekiedy, już po zawartości witryny internetowej można się zorientować czy firmie można zaufać.

Wybierając firmę fotowoltaiczną upewnijmy się, że otrzymamy wizualizację naszej mikroinstalacji oraz jej dokładny projekt zanim firma przystąpi do montażu. Dzięki temu zobaczymy nasz dach przykryty modułami PV na ekranie komputera, dowiemy się także jakie rozwiązania techniczne zastosuje instalator.

Pamiętajmy, że doświadczeni instalatorzy powinni być w stanie udzielić nam odpowiedzi odnośnie technicznych zagadnień instalacji PV, a także przeszkolić nas z użytkowania elektrowni słonecznej.

 

Jak nie dać się oszukać?

Niesolidnych wykonawców oraz oszustów nie brakuje także w branży fotowoltaicznej. Dlatego dobrze wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby nie stracić pieniędzy i nerwów z powodu wadliwej instalacji PV.

Naszą czujność powinny w pierwszej kolejności wzbudzić podejrzanie tanie oferty produktów fotowoltaicznych i/lub ich montażu. Niska cena najczęściej oznacza, że oferowane produkty PV są słabej jakości, niekiedy jednak jest wynikiem oszustwa – firmy sprzedają używane elementy fotowoltaiczne jako nowe. Pamiętajmy, że oszczędzając na jakości modułów PV i inwerterów możemy sporo dopłacić później, gdy instalacja okaże się mało wydajna lub będzie się psuć.

Po drugie, nie ufajmy firmie, która domaga się wpłaty całej kwoty przed rozpoczęciem prac instalacyjnych. Przyjętą praktyką w branży fotowoltaicznej jest wpłata zaliczki w wysokości do 30% kosztów materiałów i instalacji. Reszta kwoty rozliczana jest po uruchomieniu instalacji PV.

Po trzecie, firma jest mało wiarygodna, jeśli jej przedstawiciel nie potrafi odpowiedzieć na nasze pytania dotyczące instalacji fotowoltaicznej, szczególnie na temat doboru mocy i liczby paneli solarnych do potrzeb budynku, działania instalacji czy jej użytkowania.

Przestrzegając powyższych zasad i unikając firm oferujących bardzo tanie usługi fotowoltaiczne mamy pewność, że nasza inwestycja w fotowoltaikę przyniesie spodziewane oszczędności i zyski, a instalacja PV posłuży nam bezawaryjnie przez długie lata.

Firma PVTEC fotowoltaika Tarnów działa na rynku już od ponad 10 lat. Zrealizowaliśmy dziesiątki instalacji fotowoltaicznych w Tarnowie, Krakowie, Kielcach, Katowicach, Rzeszowie oraz okolicach. Dlatego, jeśli masz pytania odnośnie instalacji fotowoltaicznej czy magazynu energii zapraszamy do kontaktu.

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

Skontakuj się z nami!

Pozostaw nam swoje dane kontaktowe a skontaktujemy się z Tobą aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania!

Twoje dane zostaną wykorzystane jedynie do kontaktu z naszej strony!

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.