Jak wybrać firmę fotowoltaiczną, aby nie stracić pieniędzy i nerwów? Część 2.

jak wybrać firmę fotowoltaiczną

Gwałtowny wzrost popytu na instalacje fotowoltaiczne sprawił, że na rynku pojawiło się wiele firm świadczących usługi fotowoltaiczne. I choć znalezienie wykonawcy instalacji PV nie stanowi obecnie problemu, to zanim podpiszemy umowę z firmą od fotowoltaiki warto upewnić się, że wybraliśmy solidnego instalatora oferującego konkurencyjne ceny.

Podstawowe zasady wyboru wykonawcy instalacji fotowoltaicznej opisaliśmy w artykule „Jak wybrać firmę fotowoltaiczną, aby nie stracić pieniędzy i nerwów? Część 1”. Z kolei w tym artykule podpowiemy jaka gwarancja na fotowoltaikę jest najbardziej opłacalna, czy duża firma oznacza niższe ceny na komponenty i montaż, a także co koniecznie należy sprawdzić zanim wybierzemy wykonawcę naszej elektrowni słonecznej.

 

Jak wybrać solidną firmę od fotowoltaiki?

Wybierając wykonawcę naszej instalacji fotowoltaicznej warto najpierw sprawdzić jak długo dana firm działa na rynku fotowoltaiki w Polsce. Obowiązuje bowiem sprawdzona zasada, że im dłużej firma świadczy usługi fotowoltaiczne, tym zasługuje na większe zaufanie ze strony inwestorów.

Wynika to z faktu, że wykonawcy instalacji PV działający na rynku od wielu lat zwykle posiadają duże doświadczenie i wiedzę z dziedziny fotowoltaiki. Wówczas mamy niemal gwarancję, że instalator właściwie dobierze urządzenia PV do zapotrzebowania budynku na prąd, wykona optymalny projekt instalacji oraz przeprowadzi montaż zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa.

Co więcej, im dłużej firma działa na rynku fotowoltaiki, tym mniejsze ryzyko, że z tego rynku wkrótce zniknie. Jeśli nasz wykonawca zakończy działalność, wówczas nie mamy możliwości wyegzekwowania gwarancji na instalację PV, którą od niego otrzymaliśmy. Oznacza to, że w przypadku awarii, ponosimy pełne koszty naprawy instalacji.

Co ważne, wielkość firmy nie ma znaczenia dla jej wiarygodności. Mniejsze, czy tzw. średnie firmy od lat działające na rynku fotowoltaiki, mają często równie duże doświadczenie i wiedzę z zakresu doboru i montażu urządzeń PV, jak wielkie, ogólnopolskie firmy. Atutem mniejszych firm jest ich elastyczność wobec potrzeb klientów, zgrany zespół instalatorów oraz zwykle niższe ceny.

 

Co sprawdzić zanim wybierzemy wykonawcę instalacji PV?

Zanim zdecydujemy się na wykonawcę naszej instalacji fotowoltaicznej koniecznie sprawdźmy:

  1. Czy firma posiada siedzibę i nie jest to prywatne mieszkanie czy dom.

Unikajmy firm zarejestrowanych w mieszkaniach prywatnych, gdyż istnieje duże ryzyko, że nasz wykonawca zniknie z rynku usług fotowoltaicznych tak szybko, jak się pojawił. Nigdy nie korzystajmy z usług wykonawcy, który nie figuruje w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej w Polsce.

  1. Jak długo firma działa na rynku fotowoltaiki.

Im dłużej, tym oczywiście większa gwarancja, że za kilka lat będziemy mogli zwrócić się do niej po pomoc w przypadku problemów z instalacją. Długoletnia obecność na rynku zwykle oznacza także duże doświadczenie w świadczeniu usług fotowoltaicznych.

  1. Rekomendacje i komentarze klientów, np. w mediach społecznościowych.

Z komentarzy dowiemy się m.in. czy firma uznaje reklamacje klientów, jak rozwiązuje powstałe problemy oraz na ile jest konkurencyjna cenowo. Dobrą praktyką jest także podpytanie sąsiadów i znajomych, którzy produkują prąd na własne potrzeby już od dłuższego czasu. Jeśli byli zadowoleni ze współpracy z firmą od fotowoltaiki, a instalacja PV działa bez zarzutu, to warto skorzystać z ich rekomendacji.

 

Jak nie przepłacić wybierając instalatora fotowoltaiki?

Panuje popularne przeświadczenie, zapewne zaczerpnięte z innych branż, że im większa firma tym jest taniej. Jednak w przypadku fotowoltaiki to przekonanie jest błędne.

Duże firmy, czyli posiadające oddziały w wielu miastach i zatrudniające kilkudziesięciu pracowników, w tym przedstawicieli handlowych, raczej nie zaoferują nam konkurencyjnej ceny za usługi fotowoltaiczne.

Wynika to z faktu, że korporacje mają znacznie większe koszty prowadzenia firmy niż mniejsi, lokalni przedsiębiorcy świadczący usługi fotowoltaiczne. Koszty te są przerzucane na klientów końcowych. Wyższe koszty inwestycji fotowoltaicznej oznaczają dla właścicieli mikro elektrowni dłuższy czas zwrotu, a w rezultacie jej niższą opłacalność.

Ponadto, duże firmy charakteryzują się sporą rotacją wśród instalatorów, co może negatywnie wpływać na jakość świadczonych przez nich usług fotowoltaicznych.

Dlatego, zawsze warto przejrzeć ofertę lokalnych firm fotowoltaicznych, które choć mniej rozreklamowane w mediach, często oferują usługi na wysokim poziomie i są konkurencyjni cenowo. Firmy średniej wielkości o wieloletnim doświadczeniu na rynku fotowoltaicznym przeważnie zaoferują nam korzystne ceny za dobrej jakości urządzenia PV oraz atrakcyjną ofertę na montaż instalacji fotowoltaicznej.

Unikajmy małych firm, które od niedawna świadczą usługi PV w naszym regionie. Istnieje ryzyko, że nasza instalacja nie będzie działać poprawnie, a wykonawca szybko zniknie z rynku nie dotrzymując warunków udzielonej nam gwarancji na instalację fotowoltaiczną.

 

Czy warto kupić długoletnią gwarancję na instalację PV?

Niektóre firmy fotowoltaiczne kuszą klientów wieloletnią gwarancją na instalację fotowoltaiczną. I choć długoletnia gwarancja brzmi atrakcyjnie, to jednak nie jest zbyt opłacalna. Dlatego, że:

  1. Wieloletnia gwarancja zwykle zawyża cenę instalacji PV nawet o kilkanaście procent wydłużając tym samym okres zwrotu inwestycji.
  2. Kupując długoletnią gwarancję nie mamy pewności czy za kilka lat wykonawca, który jej udzielił nadal będzie obecny na rynku usług fotowoltaicznych. Jeśli nie, w przypadku problemów z instalacją będziemy musieli zapłacić za naprawę pomimo posiadanej gwarancji.
  3. Jeśli wykonawca naszej instalacji PV zastosował wysokiej jakości komponenty fotowoltaiczne, dobrze dobrał liczbę paneli fotowoltaicznych do zapotrzebowania budynku na prąd oraz prawidłowo wykonał podłączenia elektryczne, to ryzyko awarii instalacji fotowoltaicznej jest znikome.

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania odnośnie instalacji fotowoltaicznej to zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące urządzeń PV, projektu, montażu oraz innych zagadnień z zakresu fotowoltaiki.

Firma PVTEC fotowoltaika Tarnów działa na rynku już od ponad 10 lat. Zrealizowaliśmy tysiące instalacji fotowoltaicznych w Tarnowie, Krakowie, Kielcach, Katowicach, Rzeszowie oraz okolicach. Oferujemy wysokiej jakości produkty oraz usługi fotowoltaicznej w konkurencyjnych cenach.

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

 

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

Skontakuj się z nami!

Pozostaw nam swoje dane kontaktowe a skontaktujemy się z Tobą aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania!

Twoje dane zostaną wykorzystane jedynie do kontaktu z naszej strony!