Jakie panele fotowoltaiczne wybrać, aby uniknąć problemów?

panele fotowoltaiczne

Na polskim rynku fotowoltaiki dostępne są panele PV wielu producentów. Wybór nie jest łatwy, gdyż produkty różnią się parametrami, materiałem, sposobem wykonania, wielkością, wyglądem i przede wszystkim ceną. Niektóre parametry paneli fotowoltaicznych wpływają na wielkość produkcji prądu z energii słonecznej. Dlatego dobrze jest wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając moduły fotowoltaiczne dla swojej mikro instalacji.

 

Dlaczego instalator jest najważniejszy?

Czy wiesz, że największym problemem instalacji fotowoltaicznych nie są psujące się panele czy inwertery, ale jej wadliwa instalacja? Dlatego eksperci fotowoltaiki są zgodni, że najważniejsze to wybrać sprawdzonego instalatora, który profesjonalnie zamontuje i podłączy instalację fotowoltaiczną.

Doświadczona firma fotowoltaiczna nie tylko prawidłowo zainstaluje panele PV, inwerter, licznik dwukierunkowy i magazyn energii, ale także doradzi jakie urządzenia kupić, aby czerpać maksymalne zyski z produkcji własnego prądu. Wybierając rzetelnego instalatora fotowoltaiki zyskujemy również gwarancję, że w razie problemów z instalacją PV uzyskamy szybką i profesjonalną pomoc.

Przeczytaj „Jak wybrać firmę fotowoltaiczną, aby nie stracić pieniędzy i nerwów?”

 

Czy cena paneli fotowoltaicznych ma znaczenie?

Cena paneli fotowoltaicznych odzwierciedla ich jakość. Im droższe moduły PV, tym większa gwarancja, że będą działały bezawaryjne przez wiele lat. Jednak nie oznacza to, że musimy kupować tylko te najdroższe produkty. Panele fotowoltaiczne znanych marek ze średniej półki cenowej również sprawdzą się doskonale w przypadku domowej mikro instalacji.

Podstawowa zasada jest taka, aby nie kupować najtańszych produktów nieznanych marek, gdyż ich jakość jest zwykle niska. Słaba jakość oznacza problemy z działaniem i bezpieczeństwem. Najtańsze panele fotowoltaiczne często psują się natychmiast po upływie krótkiego okresu gwarancji producenta. Wówczas mamy duży problem i wydatek, gdyż częste wzywanie ekipy naprawczej do niedziałających paneli PV kosztuje. Krótko mówiąc, nie opłaca się zbytnio oszczędzać na modułach fotowoltaicznych.

Drogie panele fotowoltaiczne znanych producentów gwarantują najwyższe parametry elektryczne i bezawaryjne, wydajne działanie przez co najmniej 25 lat. Decydując się na takie produkty mamy pewność, że inwestycja jest bezpieczna, a zyski z produkcji własnego prądu będą maksymalnie wysokie.

Tańsze panele fotowoltaiczne znanych marek również są godne polecenia. Choć ustępują technologicznie produktom z półki premium, to powinny pracować bezawaryjnie co najmniej 10 lat. Wybierając moduły PV ze średniej półki cenowej zwróćmy uwagę na okres gwarancji na produkt jaki daje producent. Im dłuższy, tym oczywiście dla nas lepiej.

Wybierając panele fotowoltaiczne należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę ich zakupu, ale także montażu. Może się bowiem okazać, że niższy koszt montażu zrekompensuje wyższe koszty zakupu paneli fotowoltaicznych.

 

Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać?

Większość osób, które decydują się na instalację fotowoltaiczną staje przed wyborem technologii wykonania modułów PV. Na rynku dostępne są panele amorficzne, polikrystaliczne oraz monokrystaliczne.

Ogniwa amorficzne są tanie w produkcji, co wpływa na ich niską cenę, jednak mają bardzo niską sprawność. Dlatego niemal nie są już stosowane w instalacjach fotowoltaicznych. Z kolei, panele polikrystaliczne wciąż cieszą się popularnością i znajdują się w ofercie wielu producentów. Wykonane są ze sprasowanego bloku krzemu, mają budowę krystaliczną i osiągają sprawność rzędu 16%.

Najbardziej zaawansowane technologicznie są panele monokrystaliczne, które produkuje się z pojedynczego bloku krzemu, wytworzonego ze stopu piasku krzemowego i boru. Ze względu na skomplikowany proces produkcji są droższe niż panele polikrystaliczne, jednak odznaczają się wysoką sprawnością (17-18%) oraz trwałością (odporność na mikropęknięcia). System złożony z monokrystalicznych ogniw krzemowych charakteryzuje się dużą mocą, dzięki czemu pobiera energię słoneczną także w pochmurne dni. Obecnie, niemal każdy profesjonalny instalator zaleca montaż paneli monokrystalicznych ze względu na ich wysokie parametry pracy oraz rozsądną cenę.

Jeśli wygląd instalacji fotowoltaicznej ma dla nas znaczenie, to najładniej prezentują się moduły monokrystaliczne. Mają one gładką, czarną powierzchnię z białymi kropkami, a w wersji full-black są idealnie czarne, bez widocznych kropek i linii łączących.

 

Jaki okres gwarancji na panele fotowoltaiczne?

Kupując panele fotowoltaiczne zwróćmy uwagę na długość oraz zakres gwarancji od producenta. Wysokiej klasy panele PV powinny posiadać minimum 10-letnią gwarancję na wady fabryczne. Dodatkowo, znane marki udzielają gwarancji na sprawność paneli w długim okresie eksploatacji, a także na liniowy roczny spadek sprawności panelu fotowoltaicznego. Długie okresy gwarancji dadzą pewność, że instalacja fotowoltaiczna posłuży nam co najmniej 25 lat, a sprawność każdego modułu nie spadnie poniżej 80%.

 

Gdzie szukać pomocy przy wyborze paneli PV?

Przy wyborze paneli fotowoltaicznych najlepiej kierować się rekomendacją profesjonalnego instalatora oraz wynikami wiarygodnych rankingów paneli PV. Szczególnie polecany jest rankingi modułów Bloomberg Tier-1, który w kwartalnych raportach wskazuje inwestorom i bankom, którym producentom modułów fotowoltaicznych warto zaufać. Z rankingu Tier-1 można m.in. wyczytać czy producent jest wiarygodny finansowo oraz jaką jakością odznaczają się jego panele PV.

Z kolei doświadczona firma fotowoltaiczna doradzi jakie moduły PV najlepiej sprawdzą się na naszym dachu czy gruncie. Jest to o tyle ważne, że rodzaj i ilość paneli należy dobrać m.in. do specyfiki podłoża, na którym będą ułożone. Dlatego najlepiej, jeśli zajmie się tym fachowiec.

Dużą popularnością wśród właścicieli mikro instalacji cieszą się panele fotowoltaiczne takich marek jak LONGi, QCells oraz Jinko Solar. Moduły PV tych producentów oferuje m.in. PVTEC fotowoltaika Tarnów. Gwarantujemy fachowy dobór i montaż paneli PV oraz pozostałych elementów nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej.

Więcej na temat paneli fotowoltaicznych przeczytasz w artykułach:

Zacienienie paneli fotowoltaicznych – jak wpływa na wydajność i opłacalność inwestycji?

„Instalacja fotowoltaiczna – budowa, schematy podłączenia i koszty”

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

 

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

Skontakuj się z nami!

Pozostaw nam swoje dane kontaktowe a skontaktujemy się z Tobą aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania!

Twoje dane zostaną wykorzystane jedynie do kontaktu z naszej strony!