Moc przyłączeniowa i moc umowna, a moc instalacji fotowoltaicznej

instalacja fotowoltaiczna

Moc przyłączeniowa i moc umowna to określenia, z którymi spotka się każdy właściciel budynku podłączonego do sieci energetycznej. Jeśli, więc planujemy budowę domu, a na dodatek chcemy obniżyć rachunki za prąd inwestując w fotowoltaikę warto poznać czym różnią się te dwa rodzaje mocy i jak wpływają na moc instalacji fotowoltaicznej.

 

Co to jest moc przyłączeniowa?

Moc przyłączeniowa to maksymalna wartość mocy, jaka może być pobrana z sieci energetycznej bez poważnych następstw takich jak awaria instalacji czy przerwy w dostawie prądu. Określamy ją w kilowatach (kW) we wniosku o przyłącze energetyczne składane do dystrybutora energii elektrycznej.

W przypadku domu jednorodzinnego, aby ustalić moc przyłączeniową należy określić jaką ilość prądu będą pobierać urządzenia elektryczne, jeśli włączymy je jednocześnie. Zwykle pod uwagę bierze się lodówkę, pralkę, kuchenkę elektryczną, bojler oraz inne urządzenia elektryczne, które posiadamy w domu. Oczywiście, im więcej urządzeń, tym większe będzie nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną i więcej kW mocy przyłączeniowej. Dobrze jest, aby umowa przyłączeniowa uwzględniała rezerwę energii, czyli umożliwiała nam korzystanie z dodatkowych urządzeń elektrycznych, które być może kupimy w przyszłości.

Jeśli trudno nam ustalić samodzielnie moc przyłączeniową budynku, możemy skorzystać z ogólnych wytycznych dotyczących średnich wartości mocy. Na przykład dom jednorodzinny o powierzchni 150 m2 z licznikiem trójfazowym zwykle ma moc przyłączeniową w granicach 10-12 kW. Jednak, gdy w domu korzystamy z kuchenki elektrycznej, bojlera czy ogrzewania elektrycznego, wówczas należy wnioskować o minimum 20 kW.

Właściwe określenie mocy przyłączeniowej jest ważne dla prawidłowego działania instalacji fotowoltaicznej. Instalator dobiera bowiem moc instalacji PV zgodnie z posiadaną w budynku mocą przyłączeniową. Przy czym, moc instalacji fotowoltaicznej nie może przekroczyć mocy przyłączeniowej.

 

Co to jest moc umowna?

Moc umowna, to ilość energii elektrycznej, którą możemy pobrać z sieci w danej chwili. Moc umowną ustala się na podstawie średnich wartości mocy w czasie 15 minut. Prawidłowe określenie mocy umownej ma znaczenie dla naszego portfela, gdyż jej wartość znajduje swoje odzwierciedlenie na rachunkach za prąd. Jeśli zawyżymy moc umowną, to co miesięczny rachunek za prąd będzie wyższy niż wynikałoby to z faktycznego zużycia energii elektrycznej w budynku. Z kolei, jeśli zbyt nisko oszacujemy wartość mocy umownej, będziemy płacić kary umowne za jej przekroczenie lub zmagać się z wyłączającymi się bezpiecznikami.

Aby prawidłowo określić optymalną moc umowną należy wziąć pod uwagę wysokość rachunków za prąd z ostatniego roku. Jeśli ilość zużywanego prądu w budynku była większa lub mniejsza niż wynosi wartość naszej mocy umownej, wówczas warto złożyć wniosek odpowiednio o zwiększenie lub zmniejszenie mocy. Moc umowna nie może oczywiście przekraczać mocy przyłączeniowej.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Określenie mocy przyłączeniowej oraz mocy umownej jest niezbędne, aby instalator fotowoltaiki prawidłowo dobrał moc instalacji PV. Idealnie, jeśli nasze panele fotowoltaiczne produkują tyle prądu, ile zużywamy w budynku. Jednak, w polskich warunkach atmosferycznych rzadko się to udaje. W lecie instalacja fotowoltaiczna produkuje zwykle więcej energii elektrycznej niż potrzebujemy, a w zimie na odwrót. Dlatego tak ważne jest, aby magazynować wyprodukowany prąd w sieci energetycznej (instalacja on-grid) lub w magazynie energii (instalacja off-grid).

Profesjonalna firma fotowoltaiczna, zanim wykona projekt instalacji PV, przeprowadzi audyt w celu określenia optymalnej mocy naszej mikro elektrowni.

Jeśli zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną o mocy większej niż moc umowna, to będziemy musieli wystąpić z wnioskiem o zwiększenie mocy umownej. Dopiero, gdy uzyskamy zgodę zakładu energetycznego będziemy mogli uruchomić instalację PV. Dobrą praktyką jest, że roczna produkcja prądu z fotowoltaiki nie przekracza rocznego zużycia energii elektrycznej w budynku o więcej niż 20%. Dlatego tak ważny jest fachowy audyt energetyczny i dobrze wykonany projekt instalacji PV. Wówczas mamy pewność, że moc naszej instalacji fotowoltaicznej jest prawidłowo dobrana do mocy umownej oraz nie przekracza wartości mocy przyłączeniowej.

PVTEC fotowoltaika Tarnów doradza jak prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do posiadanej mocy umownej i przyłączeniowej. Oferuje także profesjonalne projekty instalacji PV, montaż i urządzenia fotowoltaiczne renomowanych producentów. Zapraszamy do kontaktu.

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

 

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

Skontakuj się z nami!

Pozostaw nam swoje dane kontaktowe a skontaktujemy się z Tobą aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania!

Twoje dane zostaną wykorzystane jedynie do kontaktu z naszej strony!