Magazyn energii – jak działa, dla kogo i ile kosztuje?

Wraz z coraz większą liczbą instalacji fotowoltaicznych wzrosło zainteresowanie magazynami energii, które pozwalają niemal całkowicie uniezależnić się od dystrybutorów energii elektrycznej. Jednak wysokie ceny magazynów energii oraz wygodny system opustów zniechęcają prosumentów do ich zakupu. Jest szansa, że wkrótce się to zmieni. Według Polskiej Izby Magazynowania Energii przyjęta w czerwcu b.r. nowelizacja ustawy o prawie energetycznym i odnawialnych źródłach energii przyniesie przełom w obszarze magazynowania energii. Z kolei wzrost zapotrzebowania na magazyny energii spowoduje spadek ich cen. Dlatego już dziś warto się dowiedzieć jak działa magazyn energii, ile kosztuje i dlaczego warto go kupić.

Jak działa magazyn energii?

Magazyn energii to urządzenie do gromadzenia prądu. Wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną energia elektryczna kumulowana jest w akumulatorze (rzadziej w baterii) i przetwarzana w sposób elektrochemiczny. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów akumulatorów, wśród których wciąż najbardziej popularne są kwasowo-ołowiane. Te tradycyjne akumulatory są stosunkowo tanie, bezpieczne i niezawodne. Jednak nie należy ich zbyt często rozładowywać, gdyż tracą swoje właściwości gromadzenia prądu.

Obecnie najlepszą metodą przechowywania prądu dla prosumentów są akumulatory litowo-jonowe, stosowane w telefonach komórkowych i samochodach elektrycznych. Są lekkie, trwałe i wygodne w obsłudze. Wprawdzie droższe niż popularne akumulatory kwasowo-ołowiane, jednak bateria akumulatorów litowo-jonowych wytrzymuje co najmniej kilka tysięcy cykli ładowania. Jest to ważna cecha akumulatora, gdyż w przypadku gospodarstw domowych występują duże, lecz krótkie pobory mocy. Tego typu akumulatory muszą być jednak precyzyjnie ładowane, aby nie doszło do samozapłonu ogniwa.

Eksperci przewidują, że w niedalekiej przyszłości rolę stacjonarnych magazynów energii dostarczających prąd dla domu przejmą baterie samochodów elektrycznych.

Dla kogo magazyn energii?

Magazyn energii to dla prosumenta przede wszystkim ratunek w sytuacji awarii sieci dystrybucyjnej. Obecny system magazynowania prądu w sieci poprzez system opustów stanowi problem ze względu na coraz częstsze awarie sieci energetycznej. Dalszy wzrost liczby prosumentów będzie powodował coraz częstsze zaniki zasilania, a wiadomo, że najdroższy prąd to ten niedostarczony.

Dlatego przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa rolne, które nie mogą sobie pozwolić na przerwy w dostawie prądu powinny zainwestować w stacjonarny magazyn energii. Urządzenie nie tylko zapewni zasilanie, gdy sieć energetyczna ulegnie awarii, ale także będzie regulować moc w przypadku niestabilnej pracy instalacji fotowoltaicznej, likwidować zakłócenia obniżające jakość energii elektrycznej, zarządzać mocą bierną oraz regulować napięcie.

W przypadku gospodarstw domowych, jak przewiduje Polska Izba Magazynowania Energii, magazyn energii może stać się opłacalną inwestycją, gdy wejdą w życie przepisy zawarte w nowelizacji ustawy o prawie energetycznym i odnawialnych źródłach energii. Nowe przepisy przewidują zmianę funkcjonowania modelu prosumenckiego.

Nowy system sprzedaży i zakupu energii elektrycznej jest mniej opłacalny dla prosumentów niż obecny system opustów. Dlatego, jak wskazują eksperci, wzrośnie zainteresowanie magazynami energii wśród prosumentów jako stabilną i korzystniejszą finansowo formą przechowywania wyprodukowanych nadwyżek prądu.

Ile kosztuje magazyn energii?

Obecnie magazyn energii dla prosumenta jest mało opłacalną inwestycją ze względu m.in. na wysoką cenę urządzenia. Dostępne na rynku magazyny różnią się ceną oraz wieloma parametrami. Zanim zdecydujemy się na domowy akumulator warto porównać oferty kilku producentów i dokładnie zapoznać się z specyfikacją ich produktów. Niewłaściwy dobór magazynu energii i instalacji fotowoltaicznej sprawi, że magazynowanie prądu będzie mało efektywne. Dlatego zanim kupimy magazyn energii warto poradzić się fachowców, którzy wiedzą, jak dobrać pojemność magazynu do mocy instalacji fotowoltaicznej.

Cena, jaką zapłacimy za magazyn energii zależy od pojemności, wyglądu i wielkości urządzenia, a także stopnia skomplikowania montażu i podłączenia.

Magazyn o pojemności 5 kWh, który zapewnia zasilanie domu na kilka lub kilkanaście godzin kosztuje od 6 tys. do nawet 10 tys. złotych. Większe magazyny energii, o pojemności ponad 7 kWh kosztują od 20 tys. do nawet 50 tys. złotych. Pojemność magazynu energii należy dobrać indywidualnie dla danego gospodarstwa domowego.

Chociaż obecnie ceny magazynów energii odstraszają właścicieli instalacji fotowoltaicznych, już wkrótce może się do zmienić. Jak pokazują dane z rynku niemieckiego, począwszy od 2016 roku, wraz ze stałym wzrostem sprzedaży magazynów spada ich cena. Przewiduje się, że taka tendencja pojawi się wkrótce także w naszym kraju.

Podsumowanie

Magazyny energii prawdopodobnie już wkrótce staną się nieodłącznym elementem systemu elektroenergetycznego i będą stymulować rozwój domowych elektrowni w Polsce.

Dzięki magazynom energii prosumenci zyskują:

 

  1. Całkowitą niezależność energetyczną,
  2. Brak przerw w dostawie prądu.
  3. Maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej.
  4. Możliwość podłączenia zasilania tam, gdzie nie ma sieci energetycznej, np. na działce czy łodzi.
  5. Likwidację zakłóceń obniżających jakość prądu.
  6. Ograniczenie skutków przeciążenia sieci energetycznej.
  7. Ekologiczne wytwarzanie i przechowywanie energii elektrycznej.

Choć obecnie rynek magazynów energii w Polsce jest niewielki, to spadające ceny urządzeń oraz niekorzystne zmiany legislacyjne, które niedługo wejdą w życie prawdopodobnie skłonią właścicieli instalacji OZE do inwestycji w urządzenie magazynujące wyprodukowane nadwyżki prądu.

Ponieważ dobranie odpowiedniego magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej wymaga specjalistycznej wiedzy, warto powierzyć zakup i montaż urządzenia sprawdzonej firmie fotowoltaicznej.

Firma PVTEC Tarnów oferuje sprzedaż i montaż magazynów energii optymalnie dobranych do potrzeb firmy lub gospodarstwa domowego. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz fachowej porady na temat magazynów energii oraz instalacji fotowoltaicznej

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

Skontakuj się z nami!

Pozostaw nam swoje dane kontaktowe a skontaktujemy się z Tobą aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania!

Twoje dane zostaną wykorzystane jedynie do kontaktu z naszej strony!