Jak prawidłowo dobrać inwerter do instalacji fotowoltaicznej?

Odpowiednio dobrany inwerter (falownik) zapewni długoletnią i wydajną pracę naszej instalacji fotowoltaicznej. Inwerter jest sercem instalacji PV, dlatego powinien być niezawodny, bezpieczny i wyposażony w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jednak decydując się na zakup inwertera możemy stanąć przed sporym wyzwaniem. Na rynku dostępne są falowniki wielu producentów oferujących produkty różniące się parametrami i ceną.

Warto, więc przed zakupem sprawdzić do czego służy inwerter solarny i jak prawidłowo dobrać inwerter do instalacji fotowoltaicznej.

Jaką funkcję pełni inwerter w instalacji fotowoltaicznej?

Inwerter w instalacji fotowoltaicznej pełni kilka ważnych zadań, od których zależy prawidłowe działanie instalacji. Głównym zadaniem falownika jest zamiana prądu stałego (DC) wytwarzanego przez moduły PV na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V (w układzie jednofazowym) lub 230/400V (w układzie trójfazowym), który zasila urządzenia elektryczne. Innymi słowy, automatycznie i na bieżąco synchronizuje instalację fotowoltaiczną z siecią energetyczną.

Kolejnym ważnym zadaniem inwertera jest rejestracja danych eksploatacyjnych instalacji takich jak ilość wyprodukowanej energii elektrycznej oraz ilość nadwyżek energii jaka została oddana do sieci lub zgromadzona w akumulatorach. Ponadto, zabezpiecza instalację fotowoltaiczną automatycznie ją rozłączając w sytuacji awarii sieci energetycznej. Optymalizuje także pracę instalacji PV dostosowując ją do maksymalnego punktu mocy modułów fotowoltaicznych (MMPT).

Jak dobrać inwerter do rodzaju instalacji fotowoltaicznej?

W pierwszej kolejności musimy dopasować falownik do typu naszej instalacji fotowoltaicznej: on-grid, czyli podłączonej do sieci elektroenergetycznej lub off-grid, czyli niezależnej od sieci, współpracującej z magazynem energii (akumulatorem).

Inwertery on-grid współpracują z siecią energetyczną przesyłając do niej nadwyżkę wyprodukowanego przez moduły PV prądu. Inwertery off-grid (inwertery wyspowe) współpracują z akumulatorem gromadzącym nadwyżki prądu. Dostępne są także inwertery hybrydowe, które działają zarówno z instalacją on-grid, jak i off-grid.

Jak dobrać inwerter do sposobu podłączenia urządzeń w budynku?

Na rynku dostępne są inwertery jednofazowe oraz trójfazowe. Zasada jest taka, że dla instalacji o mocy niższej niż 3kW stosujemy inwerter jednofazowy, a dla instalacji powyżej 3.6 kW inwerter 3 fazowy. W przypadku instalacji od 3 do 3.6 kW należy dobrać inwerter odpowiedni do sposobu podłączenia energochłonnych urządzeń w domu. Jeśli są one podłączone pod jedną fazę, wówczas można zastosować falownik jednofazowy podłączony pod najbardziej obciążoną fazę. W przeciwnym przypadku falownik 3 fazowy.

Właściwe dobranie inwertera do sposobu podłączenia najbardziej energochłonnych urządzeń w budynku ma znaczenie dla optymalizacji zysku z produkcji własnego prądu.

Jak dobrać inwerter do mocy paneli fotowoltaicznych?

Po wybraniu inwertera odpowiedniego do rodzaju instalacji fotowoltaicznej i sposobu podłączenia urządzeń w budynku należy podjąć decyzję o mocy falownika. Generalna zasada jest taka, że moc inwertera powinna odpowiadać maksymalnej mocy elektrycznej generowanej przez panele fotowoltaiczne. Dlatego producenci modułów PV zalecają, aby ich moc mieściła się w przedziale 80-125% mocy falownika. W takiej konfiguracji optymalizujemy pobór prądu i minimalizujemy straty energii elektrycznej.

Jednak częstą praktyką wśród instalatorów fotowoltaiki jest przewymiarowanie mocy paneli fotowoltaicznych o 15-20% względem mocy inwertera. Dzięki temu w sytuacjach małego nasłonecznienia spadek produkcji prądu nie jest nadmiernie duży. Chociaż inwerter „obcina” nadwyżkę mocy wyprodukowaną przez panele PV, to i tak w rocznym rozrachunku, uzysk prądu będzie korzystniejszy niż w przypadku nieprzewymiarowania instalacji fotowoltaicznej. Stopień przewymiarowania liczby paneli PV wobec mocy inwertera należy ustalić indywidualnie dla każdej instalacji fotowoltaicznej.

Na co zwrócić uwagę kupując inwerter?

Kupując inwerter warto zwrócić uwagę czy urządzenie ma wbudowany regulator ładowania – MPPT. Regulator pobiera dane z największego punktu mocy paneli PV i przystosowuje pracę instalacji fotowoltaicznej do jego aktualnej wartości. Pozwala to zwiększyć efektywność instalacji nawet o 15-20% w porównaniu z falownikami starszego typu bez regulatora MPPT.

Ponadto, należy sprawdzić sprawność i stopień ochrony IP falownika. Wysokiej jakości urządzenia posiadają sprawność na poziomie minimum 97% oraz certyfikaty IP potwierdzające ich odporność na wilgoć, kurz, brud oraz zmienne warunki atmosferyczne. Dobry inwerter powinien posiadać także nowoczesny system chłodzenia, aby zapewnić wydajną pracę instalacji fotowoltaicznej w wysokich temperaturach.

Nowoczesne inwertery pozwalają na bieżąco kontrolować pracę instalacji fotowoltaicznej za pomocą wyświetlacza LCD lub dedykowanej aplikacji mobilnej. Stały monitoring dostarczy nam informacji o wydajności układu i pozwoli szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości. Szybkie zgłoszenie problemu instalatorowi może zapobiec poważnej awarii instalacji PV i wydłużyć jej żywotność.

Na popularności zyskują także falowniki wyposażone w zewnętrzne układy pomiarowe. Mierzą one zużycie prądu przez urządzenia domowe, dzięki czemu możemy jeszcze lepiej zarządzać energią elektryczną i jeszcze więcej zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Wybierając inwerter do naszej instalacji fotowoltaicznej zwróćmy także uwagę na okres gwarancji jaki daje na urządzenie producent.

Jakiej firmy inwerter warto wybrać?

Na polskim rynku dostępne są inwertery wielu firm, których produkty różnią się parametrami oraz ceną. Do nowoczesnych, niezawodnych i bezpiecznych inwerterów zalicza się urządzenia takich producentów jak Fronius, Huawei czy SolarEdge. Marki te od lat cieszą się dużą popularnością wśród instalatorów ze względu m.in. na wysoką jakość, dobre wsparcie klienta oraz świetny stosunek jakości do ceny wśród inwerterów klasy premium.

Falowniki Fronius, Huawei i SolarEdge uzyskują bardzo dobre wyniki w testach niezawodności i wydajności. Posiadają system aktywnego chłodzenia i dobrze reagują na problemy z uziemieniem. Wysokie parametry sprawności i bezpieczeństwa gwarantują optymalną wydajność i bezawaryjne działanie przez wiele lat.

Wybór inwertera odpowiedniego do naszej instalacji fotowoltaicznej może być trudny. Dlatego dobrze skorzystać z usług profesjonalnego instalatora fotowoltaiki, który doradzi jaki falownik będzie najlepszy dla naszej mikroinstalacji oraz fachowo zamontuje urządzenie.

Firma PVTEC Tarnów oferuje doradztwo, sprzedaż i montaż inwerterów renomowanych producentów. Zapraszamy do kontaktu.

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

Skontakuj się z nami!

Pozostaw nam swoje dane kontaktowe a skontaktujemy się z Tobą aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania!

Twoje dane zostaną wykorzystane jedynie do kontaktu z naszej strony!