Czy fotowoltaika się opłaca w 2021 roku?

Zastanawiasz się, czy inwestycja w fotowoltaikę w domu lub firmie ciągle się opłaca w 2021 roku? Odpowiedź brzmi – to zależy.

Zacznijmy od tego kiedy inwestycja w instalację fotowoltaiczną się NIE opłaca:

 1. Zużywasz niedużo energii elektrycznej. Przyjmuje się, że jeżeli Twój miesięczny rachunek za prąd jest poniżej 100 zł to okres zwrotu jest zbyt długi, żeby instalacja była opłacalna.
 2. Brak ekspozycji na słońce. Jeżeli nie posiadasz powierzchni wystawionej na słońce np. dach skierowany na północ, rosnące drzewa, które całkowicie zacieniają potencjalne miejsce instalacji. Pamiętaj, że jeżeli zacienie jest częściowe istnieje odpowiednia technologia, żeby taka instalacja wciąż pracowała wydajnie! (sprawdź PRODUCENCI).
 3. Planujesz wyprowadzkę lub remont dachu. Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja wieloletnia. Demontaż i przeniesienie instalacji całkowicie zaburza czas zwrotu inwestycji.

Te punkty Ciebie nie dotyczą? Świetnie! Czytaj, więc dalej.


Co zyskujesz inwestując w fotowoltaikę?

 

czy inwestycja fotowoltaiczna się opłaca?Zyskujesz dodatkowy niezależny przychód oraz spokojne jutro ale po kolei.

 1. Obniżenie kosztu energii elektrycznej, nawet o 100% w skali roku.
 2. Niezależność energetyczną co oznacza, że kolejne podwyżki cen prądu oraz przerwy w jego dostawie Ciebie już nie dotyczą.
 3. Zwiększy się wartość Twojej nieruchomości.
 4. Jako osoba fizyczna możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, którą rozliczysz w zeznaniu rocznym PIT.
 5. Jeśli jesteś rolnikiem możesz skorzystać z 25% ulgi inwestycyjnej.
 6. Jeśli reprezentujesz firmę możesz amortyzować koszty inwestycji fotowoltaicznej.
 7. Produkujesz energię przyjazną dla środowiska.
 8. Zaoszczędzone na rachunkach za prąd pieniądze możesz przeznaczyć na kolejne inwestycje lub wyjazd do ciepłych krajów.
 9.  

Fotowoltaika czy coraz wyższe rachunki za prąd?

ceny prąduKażdego roku sięgamy coraz głębiej do kieszeni, aby opłacić rachunki za prąd. Tylko w ciągu 2019 r. ceny energii elektrycznej wzrosły o 11%. Efektem tej podwyżki cen było ogromne przyspieszenie na rynku fotowoltaiki. Początek roku 2021 przyniósł kolejną podwyżkę tzw. opłatę mocową, która oznacza dla statystycznej rodziny około 10 zł miesięcznie więcej na rachunku za prąd. Skutki tej podwyżki są znacznie bardziej dotkliwe dla odbiorców o dużym wolumenie zużycia energii elektrycznej, czyli przedsiębiorców. Prognozy ekonomiczne wskazują, że największe podwyżki cen energii elektrycznej dopiero przed nami.

Jedyną alternatywą dla galopujących kosztów energii elektrycznej jest zainwestowanie we własną „elektrownię”. Inwestycja staje się tym bardziej atrakcyjna, że obecnie jest wiele możliwości uzyskania finansowania zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.

Masz, więc wybór.

Czy zainwestować raz i nie przejmować się więcej rosnącymi cenami prądu? Czy płacić coraz większe rachunki za energię elektryczną?

Co wybierzesz?


Skąd te oszczędności?

oszczednosic na fotowoltaicePrzy optymalnie dobranej instalacji fotowoltaicznej można zaoszczędzić nawet do 90% na rachunkach za prąd. Skąd te oszczędności?

Przede wszystkim, Twoja instalacja fotowoltaiczna każdego dnia produkuje energię, która bezpośrednio zasila urządzenia elektryczne w Twoim domu lub firmie. Jeśli moc instalacji fotowoltaicznej została odpowiednio dobrana do potrzeb budynku, to ilość wytworzonej energii powinna w pełni pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego lub firmy na prąd w skali roku. W ten sposób możesz całkowicie uwolnić się od kosztów związanych z poborem prądu z sieci energetycznej. Pomaga w tym system net-metering, który sprawia, że „licznik kręci się do tyłu”. Będąc producentem i jednocześnie konsumentem energii (prosumentem) możesz przesyłać nadmiar wyprodukowanego prądu do sieci energetycznej, dzięki czemu Twoje saldo u operatora sieci staje się dodatnie.

Wykorzystasz je na przykład w pochmurne dni, gdy panele PV produkują mniej energii. Dzięki temu, możesz całkowicie lub częściowo zbilansować pobór prądu z sieci energetycznej. Za każdy oddany do sieci 1kWh energii elektrycznej jako prosument odzyskasz 0,8kWh dla instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10kW oraz 0,7kWh w przypadku większych instalacji PV. Jest to szczególnie opłacalne dla gospodarstw domowych, gdzie domownicy w ciągu dnia są poza domem.

Kolejną oszczędność można uzyskać na opłacie mocowej. Jeśli posiadasz instalację fotowoltaiczną, która w całości pokrywa zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, operator sieci energetycznej nie naliczy opłaty mocowej. Jest to bardzo opłacalne dla firm oraz innych instytucji, które zużywają dużo prądu.

Teraz możesz sprawdzić, ile zaoszczędzisz rocznie inwestując w fotowoltaikę.

Skorzystaj z naszego KALKULATORA lub ZADZWOŃ DO NAS i umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

 1.