Czy fotowoltaika się opłaca w 2021 roku?

Zastanawiasz się, czy inwestycja w fotowoltaikę w domu lub firmie ciągle się opłaca w 2021 roku? Odpowiedź brzmi – to zależy.

Zacznijmy od tego kiedy inwestycja w instalację fotowoltaiczną się NIE opłaca:

 1. Zużywasz niedużo energii elektrycznej. Przyjmuje się, że jeżeli Twój miesięczny rachunek za prąd jest poniżej 100 zł to okres zwrotu jest zbyt długi, żeby instalacja była opłacalna.
 2. Brak ekspozycji na słońce. Jeżeli nie posiadasz powierzchni wystawionej na słońce np. dach skierowany na północ, rosnące drzewa, które całkowicie zacieniają potencjalne miejsce instalacji. Pamiętaj, że jeżeli zacienie jest częściowe istnieje odpowiednia technologia, żeby taka instalacja wciąż pracowała wydajnie! (sprawdź PRODUCENCI).
 3. Planujesz wyprowadzkę lub remont dachu. Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja wieloletnia. Demontaż i przeniesienie instalacji całkowicie zaburza czas zwrotu inwestycji.

Te punkty Ciebie nie dotyczą? Świetnie! Czytaj, więc dalej.

 

Co zyskujesz inwestując w fotowoltaikę?

 

Zyskujesz dodatkowy niezależny przychód oraz spokojne jutro ale po kolei.

  1. Obniżenie kosztu energii elektrycznej, nawet o 100% w skali roku.
  2. Niezależność energetyczną co oznacza, że kolejne podwyżki cen prądu oraz przerwy w jego dostawie Ciebie już nie dotyczą.
  3. Zwiększy się wartość Twojej nieruchomości.
  4. Jako osoba fizyczna możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, którą rozliczysz w zeznaniu rocznym PIT.
  5. Jeśli jesteś rolnikiem możesz skorzystać z 25% ulgi inwestycyjnej.
  6. Jeśli reprezentujesz firmę możesz amortyzować koszty inwestycji fotowoltaicznej.
  7. Produkujesz energię przyjazną dla środowiska.
  8. Zaoszczędzone na rachunkach za prąd pieniądze możesz przeznaczyć na kolejne inwestycje lub wyjazd do ciepłych krajów.

 

Fotowoltaika czy coraz wyższe rachunki za prąd?

Każdego roku sięgamy coraz głębiej do kieszeni, aby opłacić rachunki za prąd. Tylko w ciągu 2019 r. ceny energii elektrycznej wzrosły o 11%. Efektem tej podwyżki cen było ogromne przyspieszenie na rynku fotowoltaiki. Początek roku 2021 przyniósł kolejną podwyżkę tzw. opłatę mocową, która oznacza dla statystycznej rodziny około 10 zł miesięcznie więcej na rachunku za prąd. Skutki tej podwyżki są znacznie bardziej dotkliwe dla odbiorców o dużym wolumenie zużycia energii elektrycznej, czyli przedsiębiorców. Prognozy ekonomiczne wskazują, że największe podwyżki cen energii elektrycznej dopiero przed nami.

Jedyną alternatywą dla galopujących kosztów energii elektrycznej jest zainwestowanie we własną „elektrownię”. Inwestycja staje się tym bardziej atrakcyjna, że obecnie jest wiele możliwości uzyskania finansowania zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.

 

*dane pochodzą ze strony Państwowego Urzędu Regulacji Energetyki

 

Wybór zdaję się być następujący.

Czy zainwestować raz i nie przejmować się więcej rosnącymi cenami prądu? Czy płacić coraz większe rachunki za energię elektryczną?

Skąd te oszczędności?

Teraz możesz sprawdzić, ile zaoszczędzisz rocznie inwestując w fotowoltaikę.

Skorzystaj z naszego KALKULATORA OPŁACALNOŚCI FOTOWOLTAIKI lub ZADZWOŃ DO NAS i umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Przy optymalnie dobranej instalacji fotowoltaicznej można zaoszczędzić nawet do 90% na rachunkach za prąd. Skąd te oszczędności?

Przede wszystkim, Twoja instalacja fotowoltaiczna każdego dnia produkuje energię, która bezpośrednio zasila urządzenia elektryczne w Twoim domu lub firmie. Jeśli moc instalacji fotowoltaicznej została odpowiednio dobrana do potrzeb budynku, to ilość wytworzonej energii powinna w pełni pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego lub firmy na prąd w skali roku. W ten sposób możesz całkowicie uwolnić się od kosztów związanych z poborem prądu z sieci energetycznej. Pomaga w tym system net-metering, który sprawia, że „licznik kręci się do tyłu”. Będąc producentem i jednocześnie konsumentem energii (prosumentem) możesz przesyłać nadmiar wyprodukowanego prądu do sieci energetycznej, dzięki czemu Twoje saldo u operatora sieci staje się dodatnie.

Wykorzystasz je na przykład w pochmurne dni, gdy panele PV produkują mniej energii. Dzięki temu, możesz całkowicie lub częściowo zbilansować pobór prądu z sieci energetycznej. Za każdy oddany do sieci 1kWh energii elektrycznej jako prosument odzyskasz 0,8kWh dla instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10kW oraz 0,7kWh w przypadku większych instalacji PV. Jest to szczególnie opłacalne dla gospodarstw domowych, gdzie domownicy w ciągu dnia są poza domem.

Kolejną oszczędność można uzyskać na opłacie mocowej. Jeśli posiadasz instalację fotowoltaiczną, która w całości pokrywa zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, operator sieci energetycznej nie naliczy opłaty mocowej. Jest to bardzo opłacalne dla firm oraz innych instytucji, które zużywają dużo prądu.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Na przestrzeni lat, wraz z rozwojem technologii oraz polepszeniem regulacji prawnych, koszt instalacji fotowoltaicznej zdecydowanie zmalał, osiągając tym samym wysoki wskaźnik opłacalności. Z drugiej strony coraz to więcej urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych zwiększa konsumpcję energii elektrycznej, a koszt tej stale rośnie. Sprawdź na wykresie jak zmienia się cena fotowoltaiki oraz jak zmienia się cena prądu.

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od liczby paneli PV, które zamontujesz na swoim dachu lub na gruncie. Im więcej paneli, tym wyższe koszty inwestycji. Mocy 1 kWp w technologi Half-Cut (Monokrystaliczne) kosztuje średnio 1500 zł, a przeciętne gospodarstwo domowe zwykle potrzebuje paneli o łącznej mocy 5 kWp. Do tego należy doliczyć koszty inwertera oraz dodatkowych akcesoriów, konstrukcji mocujących i przewodów. Należy wziąć pod uwagę, że ceny paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów różnią się w zależności od producenta. Im wyższa jakość, tym drożej. Szacuje się, że dla przeciętnego gospodarstwa domowego kwota potrzebna na zakup i montaż modułów fotowoltaicznych waha się od 18 000 zł do 25 000 zł.

Duże koszty inwestycji można wyeliminować korzystając z oferty kredytowej lub leasingowej banku. Warto też postarać się o bezzwrotną dotację do fotowoltaiki dostępną w ramach programów unijnych, regionalnych i gminnych, np. gminy Tarnów, miasta Kraków, Kielce, Rzeszów czy Katowice. Wówczas początkowy koszt inwestycji będzie niemal nieodczuwalny, a mniejszy rachunek za prąd zobaczysz już w kolejnym miesiącu rozliczeniowym.

Przeczytaj na temat możliwych form sfinansowania inwestycji fotowoltaicznej na stronie FINANSOWANIE FOTOWOLTAIKI.

Aby dokładnie określić koszt zakupu i montażu urządzeń fotowoltaicznych warto skorzystać z doradztwa doświadczonej firmy zajmującej się montażem modułów fotowoltaicznych.

Bezpłatnie obliczymy moc jakiej potrzebuje Twoja instalacja fotowoltaiczna, aby była opłacalna. WYCENA INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ.

Kiedy zwrócą się koszty inwestycji w fotowoltaikę? Opłacalność fotowoltaiki

Okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę zależy od następujących czynników:

  1. Kosztów instalacji urządzeń.
  2. Wydajności instalacji, tj. ilości produkowanej energii elektrycznej.
  3. Cen energii elektrycznej u operatora sieci.
  4. Czy właściciel instalacji podpisał umowę net-metering na odprowadzanie nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci energetycznej.
  5. Czy właściciel instalacji posiada magazyn energii.

Spójrz na wykres (kliknij aby powiększyć). Założenia jakie przyjęto do obliczeń, to koszt instalacji: 25 000 zł; brak finansowania zewnętrznego; brak dotacji; moc instalacji 6 kW, cena za kWh: 0,617 zł. Realny czas zwrotu instalacji to niecałe 7 lat. Może on jednak zostać skrócony przez programy pomocowe, a reszta środków na sfinalizowanie inwestycji może zostać dobrana w atrakcyjnym kredycie ze stała ratą (sprawdź FINANSOWANIE).

Czy fotowoltaika się opłaca w 2021 roku? Podsumowanie

Biorąc pod uwagę galopujące ceny energii elektrycznej, które co miesiąc widzimy na naszych rachunkach za prąd, to inwestycja w fotowoltaikę zdaje się być strzałem w dziesiątkę. Montując panele PV na dachu swojego domu, w ogrodzie czy na dachu firmy nie tylko znacząco obniżysz rachunki za prąd, ale także uniezależnisz się od podwyżek cen energii. Co więcej, im wyższe ceny prądu u operatora sieci, tym szybciej uzyskasz zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. Należy bowiem pamiętać, że oszczędności na prądzie będą w pierwszych 6 – 9 latach pomniejszone o koszt inwestycji. Początkowe koszty zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych możesz rozłożyć w czasie korzystając z kredytu bankowego lub leasingu, a także zmniejszyć dzięki dofinansowaniu do fotowoltaiki w ramach programów unijnych, regionalnych i gminnych. Na terenie działania ekip montażowych firmy PVTEC dotacje na inwestycje OZE oferują miasta Tarnów, Kielce, Kraków, Rzeszów i Katowice.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie FINANSOWANIE FOTOWOLTAIKI.

Firma PVTEC oferuje bezpłatne doradztwo w zakresie kalkulacji kosztów inwestycji fotowoltaicznej dla Twojego gospodarstwa domowego lub firmy. Pomagamy także uzyskać kredyt bankowy oraz wybrane aktualne dotacje. ZAPRASZAMY DO KONTAKTU I DARMOWEJ WYCENY TWOJEJ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ.

DOBRZE DOBRANA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA POZWALA OSZCZĘDZAĆ Z KAŻDYM ROKIEM

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

Skontakuj się z nami!

Pozostaw nam swoje dane kontaktowe a skontaktujemy się z Tobą aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania!

Twoje dane zostaną wykorzystane jedynie do kontaktu z naszej strony!