Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Energia odnawialna to pojęcie, które słyszymy coraz częściej. Nic dziwnego – obecny stan środowiska naturalnego, w szczególności powietrza, budzi niepokój. Działalności człowieka spowodowała zachwianie równowagi, a tradycyjne metody pozyskiwania energii to jeden z czynników powodujących największe szkody w ekosystemie.

Fotowoltaika jest w tym przypadku rozwiązaniem, które w przyszłości powinno znacząco wpłynąć na poprawę jakości powietrza. Instalacje składające się z paneli są obecnie chętnie montowane zarówno przez właścicieli domów jednorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej czy gospodarstw rolnych. Aby efektywnie pozyskiwać energię słoneczną, należy jednak dobrać odpowiedni system – taki, który zaspokoi całoroczne zapotrzebowanie użytkowników na energię.

Instalacje fotowoltaiczne – jakie są rodzaje paneli?

Podstawowym elementem instalacji są krzemowe panele fotowoltaiczne. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje ogniw – monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Choć ich działanie sprowadza się do pozyskiwania energii słonecznej, to różnią się zarówno budową, wyglądem, jak i efektywnością.

Ogniwa monokrystaliczne

W procesie produkcji ogniw monokrystalicznych wykorzystuje się cylindryczny monokryształ powstały w wyniku obróbki cieplnej czystego krzemu, przycięty do kwadratu i następnie dzielony na tak zwane wafle krzemowe. Finalnym produktem obróbki są ogniwa z zaokrąglonymi narożnikami w kolorze głębokiej czerni.

Przez inwestorów cenione są za efektywność w kumulowaniu energii słonecznej, co ma kluczowe znaczenie w miejscach zacienionych, gdzie do dyspozycji jest jedynie niewielka powierzchnia. Są też chętnie wybierane przez klientów, którym zależy na walorach estetycznych – dobrze komponują się z ciemnymi pokryciami dachów. Pewną niedogodnością może być jednak cena finalna inwestycji. Jest ona wyższa ze względu na specyficzny proces produkcji generujący sporą ilość odpadów oraz konieczność montażu mikroinwenterów chroniących przed awarią powstałą w wyniku zabrudzenia.

Ogniwa polikrystaliczne

W przeciwieństwie do ogniw monokrystalicznych, są wycinane z bloku krzemu powstałego w procesie zastygania w tyglu. Przekłada się to na mniejszą ilość odpadów poprodukcyjnych i nie wymaga w trakcie obróbki stosowania bardzo wysokich temperatur. Ogniwa są kwadratowe, a nanoszona na nie powłoka antyrefleksyjna sprawia, że przybierają niebieski kolor.

Ogniwa tego typu mają nieco mniejszą wydajność, więc do osiągnięcia pożądanej efektywności konieczne jest zaprojektowanie instalacji zajmującej dość dużą powierzchnię. Niezbędne jest posadowienie systemu od nasłonecznionej, południowej strony. Mimo to, ich cena jest niższa niż paneli monokrystalicznych, co przy zapewnieniu odpowiednich warunków pozwala na równie skuteczne pozyskiwanie energii słonecznej.

Monokrystaliczne czy polikrystaliczne – jakie ogniwa wybrać?

Porównując parametry techniczne oraz efektywność paneli mono- i polikrystalicznych, należy mieć na uwadze przede wszystkim fakt, iż obecnie nie można bezwzględnie stwierdzić przewagi jednych nad drugimi. Takie wartościowanie nie ma większego sensu, ponieważ pożądane rezultaty uzyskać można przy zastosowaniu każdego z wymienionych modułów. Kluczowe w tym przypadku jest zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej pod konkretne zapotrzebowanie oraz dopasowanie systemu do panujących warunków.